JAK PRZEŁAMAĆ BARIERĘ JĘZYKOWĄ I ZACZĄĆ MÓWIĆ W OBCYM JĘZYKU?
La Tinta
8/20/2024


W artykule BARIERY JĘZYKOWE, CZYLI CO NAS BLOKUJE I POWSTRZYMUJE OD MÓWIENIA uporaliśmy się z przekonaniami i wstydem w naszej głowie, a teraz czas na 3 konkretne praktyki, które pomogą Ci przełamać barierę językową.
Pierwsza, najbardziej banalna ale najważniejsza: aby mówić... TRZEBA MÓWIĆ. Z mówieniem w obcym języku jest jak z grą na gitarze: możemy znać nuty, tekst piosenki i budowę gitary. Ale czy posiadając tę wiedzę nauczymy się grać na gitarze? Nie. Niezbędny jest instrument w naszych rękach i praktyka. Po jednej nucie, po akordzie, aż powstanie piosenka. To samo z językiem. Możemy znać całą teorię z gramatyki i wszytskie kategorie słów, ale jeśli nie zaczniemy konstruować z tego zdań i wypowiedzi, nie nauczymy się mówić. Najlepszym sposobem na ćwiczenie (zakładając, że nie mamy wielu hiszpańskojęzycznych znajomych) jest
Praktyka nr 1: „metoda na wariata” czyli mówienie do siebie. Najlepiej w domowym zaciszu kiedy nic nas nie rozprasza (i nie słyszy ;) Podczas zwykłych czynności tzw.”domowych” opowiadamy sobie np.
1. Co właśnie robimy, co robiliśmy, co będziemy robić
2. Co widzę dookoła, gdzie są te rzeczy, jakie są
3. Jaki jest dzień, miesiąc, rok, godzina, pogoda
4. Czego mi potrzeba, jakie są nasze pragnienia
5. Jak się czuję, jakie mam myśli
6. Udajemy rozmowę telefoniczną z bliską osobą
To tylko kilka propozycji na „rozmowy ze sobą”. Kiedy będziesz mówić, nie oceniaj się, po prostu daj się ponieść. Jesli w danym momencie zabraknie Ci jakiegoś słowa, nie przerywaj monologu i zastąp go innym albo nawet powiedz po polsku, a później sprawdź w słowniku zapomniane słowo. Im częściej będziesz wykonywał praktykę swobodnego mówienia, tym szybciej poczujesz płynność wypowiedzi i dostrzeżesz swój postęp. Bez oceniania, presji i wstydu. Gdy opanujesz tę metodę, możesz robić to samo w wersji „myślę po hiszpańsku” kiedy tylko masz ochotę, a mówić na głos chwilowo nie możesz bo np. jedziesz autobusem.
Praktyka nr 2: słuchaj i powtarzaj. Kiedy słuchasz swoich ulubionych podcastów, radia, piosenek, ekspertów, seriali... powtarzaj wybrane/nowe/ciekawe słowa lub zwroty na głos. Samo słuchanie to nie to samo. Powtórzenie dwa razy, razem z pełną intonacją a nawet mimiką, pomoże Ci zapamiętać daną frazę i wejść w rytm i płynność mówienia poziom native. Idealnie byłoby gdybyś nowopoznane i powtarzane frazy używał w praktyce nr 1.
Praktyka nr 3: szukaj okazji do rozmów z native speakerami. Możesz dołączyć do grup konwersacyjnych, korzystać z aplikacji do wymiany językowej oraz starać się bywać w miejscach związanych z kulturą języka. Jest duża szansa, że kogoś poznasz i nadarzy się okazja do ciekawej rozmowy.
Kluczem w tym wszytskim jest wystarczająca motywacja i regularność w działaniu. Kiedy systematycznie będziesz do siebie mówić, nie będziesz już odczuwał takiego lęku kiedy naprawdę przyjdzie co do czego. Ciężko jest Ci znaleźć motywację i „zmuszać się” do mówienia do siebie? W @LaTinta przełamujemy tę barierę językową w płynny sposób. Studenci naturalnie otwierają się na rozmowę, w grupie czy też na lekcjach 1:1. Spokojna i dobra atmosfera, wsparcie ze strony nauczyciela i uczestników kursu, sprawiają, że wstyd chowamy do kieszeni a lęk zostaje wyparty przez pozytywne emocje i skuteczną praktykę.
ADRES
Rynek Ratusz 11-12
50-106 Wrocław
Kamienica "Pod Złotą Gwiazdą"